Κυριακή 4 Ιουνίου 2017

SEAJETS Ράλι Ακρόπολις: Νικητής ο Kajetanowicz - 1ος Έλληνας και 5ος γενικής ο Τσολακίδης

Aπό zougla.gr
Με νίκη του Πολωνού Kajetan Kajetanowicz ολοκληρώθηκε σήμερα το SEAJETS Ράλι Ακρόπολις, αγώνας που προσμετρούσε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Ο δύο φορές πρωταθλητής Ευρώπης, παρά Το Ακρόπολις επιβεβαίωσε τον σκληρό του χαρακτήρα και έφερε τα πάνω... κάτω!τα προβλήματα που αντιμετώπισε στον, όπως πάντα απαιτητικό αγώνα, κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να πανηγυρίσει μία ακόμα νίκη που τον έφερε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Bruno Magalhaes ο οποίος τερμάτισε δεύτερος πίσω από το τιμόνι ενός Skoda Fabia Ρ5 αφήνοντας τρίτο τον Grzegorz Grzyb, επίσης με Fabia R5. Στην 4η θέση βρέθηκε ο Κύπριος Αλέξανδρος Τσουλόφτας με Citroen DS3 R5 πραγματοποιώντας έναν εξαιρετικό αγώνα.

Η άτυχη στιγμή του Σωκράτη Τσολακίδη που του στέρησε μία θέση στο βάθρο...

Πρώτος Έλληνας ο Τσολακίδης
Στην 5η θέση της γενικής κατάταξης αλλά και πρώτος Έλληνας αναδείχτηκε ο Σωκράτης Τσολακίδης. Ο Ο Τσολακίδης ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση της γενικής κατάταξης έτρεξε με την στήριξη του zougla.grΘεσσαλονικιός οδηγός έχοντας δίπλα του, τον Χάρη Δήμου θα μπορούσε να εόιχε ανέβει ακόμα και στο βάθρο αν δεν είχε την άτυχη στιγμή το πρωί της Κυριακής, όπου και είχε έξοδο με τη Fabia R5.

Αν και το αυτοκίνητο χτύπησε και το πλήρωμα έχασε δέκα λεπτά κατάφερε εν τέλει να επιβιώσει και να ανεβάσει ψηλά την ελληνική σημαία. Να σημειώσουμε πως ο πρωταθλητής Ελλάδος 2003, την ώρα που είχε την άτυχη στιγμή βρισκόταν στην 3η θέση της γενικής!
Μεγάλος άτυχος της ημέρας ήταν ο Nasser Al-Attiyah ο οποίος εγκατέλειψε πριν από την 11η ειδική διαδρομή εξαιτίας προβλήματος στο σύστημα διεύθυνσης. Εκτός αγώνας τέθηκε και ο πρωταθλητής Ελλάδος Γιώργος Φιλιππίδης που εγκατέλειψε στην τελευταία ειδική διαδρομή του αγώνα.

Για να δείτε ατα αποτελέσματα της τελευταία ειδικής (12η) μαζί και τα τελικά του Ράλι Ακρόπολις πατήστε ΕΔΩ

Ο νικητής του 63ου SEAJETS Ράλι Ακρόπολις Kajetan Kajetanowicz συμμετείχε με Ford Fiesta R5

O Bruno Magalhaes τερμάτισε δεύτερος αλλά παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του ERC

Ο Grzegorz Grzyb τερμάτισε στην 3η θέση της γενικής

Άτυχος ήταν ο Nasser Al-Attiyah καθώς εγκατέλειψε στην προτελευταία ειδική διαδρομή

Ο Σωκράτης Τσολακίδης μόλις έχει τερματίσει! Η συγκίνηση φαίνεται στο πρόσωπό του καθώς κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση της γενικής κατάταξης παρά την άτυχη στιγμή που είχε και η οποία του στέρησε μία θέση στο βάθρο